Sağlıklı beslenme

Kışın Yetişen Sebzeler

Kış ayları bastıran soğuk havalar sebebiyle bağışıklık sisteminin gücünü yitirdiği ve böylelikle rahatsızlıkların arttığı, vücudun çok daha fazla vitamine gereksinim duyduğu dönemlerdir. Kışın yetişen sebzeler de bu gibi durumlarda bizlere yardımcı olan en yararlı besinler arasında yer alıyor. Vücudun eksikliğini hissettiği antioksidanları içeren kış sebzeleri vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirerek hastalıklardan korunmamızı sağlarlar.

 

Brokoli

Mineral ve vitamin deposu olan brokoli bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Lif oranı ve kalsiyum bakımından zengin bir sebzedir. Özellikle akciğer, meme ve bağırsak kanserine karşı oldukça etkili bir koruyucudur. Kansızlığa, kemik erimesine iyi gelmektedir. Mikrop öldürücü etkiye sahiptir. İdrar yolu rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki sağlar.

 

Kereviz

Antioksidanlık özelliği yüksektir. Sindirim sistemini rahatladır. Damarların gevşeyerek kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Karaciğeri korur ve siroza dönüşebilme riski bulunan Hepatit rahatsızlıklarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Pırasa

Demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından zengindir. B1, B2, A ve C vitaminleri içerir. Böbrek taşı oluşumunu önleyici maddeler içerir. Posasıyla kabızlık sorununa iyi gelir. Kan basıncını azaltarak kalp krizi ve felç riskini en aza indirger. Kanser yapan toksinlere karşı koruma sağlar.

 

Lahana

A, B ve C vitaminleri içerir. Kandaki şeker oranını düşürür. Bağırsak kanserine karşı koruma sağlar. Tohumları idrar söktürücü etkiye sahiptir. Safra kesesi hastalıklarına ve sarılığa karşı yararlıdır.

 

Karnabahar

Antibakteriyel pek çok madde içermektedir. Kronik idrar yolları enfeksiyonlarında iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan fosfor ile osteoporozu önleyici etkisi bulunur. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı