Ev Dekorasyon

Matkap Kullanmanın Püf Noktaları

Doğru işlerde doğru aletlerin kullanılması,  Matkap Kullanmanın Püf Noktaları kendin yap türündeki işlerin çok daha kolay, hızlı ve güvenli bir biçimde yapılmasını sağlamaktadır. Bu sebeple ağır işlerde kullanılacak ve uzun süre dayanabilen kaliteli el aletlerinin temin edilmesi uzun bir süreçte daha işe yarar olacaktır. Bu el aletlerinin kullanımlarına da özen gösterilmelidir.

 

Matkap Kullanımı

Matkap kullanmayı bir kez öğrendiğiniz zaman, evinizde ufak tefek tamirat ve montaj işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

İlk olarak delmek istediğiniz yüzeye en uygun olan matkap ucunu seçin. Sert yapılı olan matkap uçları beton ve duvar delme işlemlerinde kullanılmakta ve küt uçlu olmaktadırlar. Delinecek yüzey ahşap ise eğer, çok daha hassas yapılı olan delim için ince ve sivri uçlu, ahşap malzemelere uygun olan matkap ucunun kullanılması gerekir.

 

Duvar vida bağlantısının güçlendirilebilmesi için bağlantı için kullanılan parçaların duvara tamamen oturmaları gerekmektedir. Dübel, hangi boyda matkap ucunun, ne kadar derinlikte kullanılabileceğinin belirlenmesi yardımcı olmaktadır. Dübeli matkap ucuyla yan yana tuttuğunuz zaman dübelin bitim noktasının bulunduğu yere matkaba maskeleme bandı sararsanız duvarın dübelin boyundan fazla delinmesini önlemiş olursunuz.

 

Sert bir malzemesi olan duvar delinecekse, ilk olarak kalemle duvarda delinecek noktanın işaretlenmesi gerekir. Daha sonra matkabın ayarı darbeli olacak şekilde ayarlanır. Matkabın ucu işaretlenen noktaya dayanarak normalde hızlıya doğru delme işlemine başlayın. Uygun derinliğe ulaşıldığı zaman durup matkabı çıkarın ve delikte kalan tozun temizlendiğinden emin olun.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı